poniedziałek, 25.03.2019

PIERWSZE NA OPOLSZCZYŹNIE GIMNAZJUM

z certyfikatem Szkoły Przedsiębiorczości
EKOLOG
Rusza Wielka Zbiórka! PDF Drukuj Email
środa, 13 listopada 2013 10:41
Organizujemy konkurs międzyklasowy. Każda klasa, u swoich wychowawców, zbiera zużyte baterie, puszki aluminiowe i papier. Zbiórka i ważenie papieru będzie odbywało się w każdą środę, a puszek i baterii w pierwszą środę miesiąca.
Pojemniki na baterie umieszczane będą:
- przy sekretariacie
- koło portierni
- w bibliotece
- u wychowawcy
Więcej informacji na: www.segreguj.pl lub u p. Mariusza Kowalczyka.
Przewidywane cenne nagrody.
Poprawiony: czwartek, 30 kwietnia 2015 13:33
 
BY NA WIOSNĘ TWÓJ KASZTANOWIEC BYŁ ZDROWSZY PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 listopada 2013 10:58

Grabienie i utylizacja liści kasztanowców z poczwarkami szrotówka kasztanowcowiaczka to najprostsza i najtańsza metoda ograniczenia populacji tego  szkodnika. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w akcji ? Walczymy o kasztany?, która odbędzie się  dnia 6  listopada (środa).  Spotykamy się  w Żyrowej  o godzinie 15.30 przy  Kapliczce- Studzionce.   Uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w  naszej akcji, wzywamy   do  grabienia opadających z kasztanowców liści na własnym podwórku, w swojej rodzinnej  miejscowości.

WYSTARCZY:

1. ZGRABIĆ spod kasztanowców liście - najlepiej od razu po ich opadnięciu;

2. ZEBRAĆ liście do worków (wypełnione worki należy mocno zawiązać!);

3. ZUTYLIZOWAĆ - np. paląc lub zakopując pod 30 cm warstwą ziemi. Zebrane liście można również oddać do kompostowania, pod warunkiem jednak, że kompostowisko jest znacznie oddalone od kasztanowców. Sam kompost uzyskany z liści z poczwarkami szrotówka należy używać najwcześniej od jesieni następnego roku, używanie go wiosną grozi ?rozsianiem?  poczwarek szrotówka i umożliwi wylęg motyli na wiosnę.

 

Koło Ekologiczne ?EKOLOG?

Poprawiony: czwartek, 30 kwietnia 2015 13:35
 
Surowce dla zwierząt! PDF Drukuj Email
czwartek, 14 marca 2013 10:23

Witajcie!  Pierwsza edycja akcji ?Surowce dla Zwierząt? w naszej szkole już za nami!  

Niestety, potrzebujących czworonogów jest mnóstwo, a środki na pokrywanie ich leczenia ograniczone - dlatego właśnie już w marcu  2013 startujemy z kolejną edycją  "Surowce dla zwierząt",! Teraz, zbierając makulaturę w swojej szkole, sprzedając ją w punkcie skupu i wpłacając pieniądze na konto Fundacji Arka, umożliwisz pomoc wielu kociakom i psiakom! W akcji może wziąć udział każdy uczeń. Makulaturę można przynosić do sali nr. 23, a najbardziej zaangażowane osoby zostaną sowicie wynagrodzone...

Pomóżmy im razem ? dzięki wspólnym działaniom więcej z nich będzie miało szansę na lepsze życie!

 

Koło ekologiczne

Poprawiony: środa, 20 marca 2013 09:45
 
Wybieraj niezagrożone gatunki ryb! PDF Drukuj Email
środa, 19 grudnia 2012 14:26
ryba

Jedzenie ryb od wieków utożsamiane jest ze zdrowym stylem życia.    Potwierdzają to badania naukowe ? wybór mięsa ryb jako źródła białka w codziennej diecie korzystnie wpływa na organizm. Niestety zasoby ryb na świecie drastycznie maleją ? 78% komercyjnie poławianych stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń, niektóre gatunki mogą całkowicie zniknąć z naszych stołów. 

Rybacy nie będą łowić tych gatunków, których nie będziemy kupować

http://www.poradnikrybny.wwf.pl/poradnik/

http://ryby.wwf.pl/przewodnik-wwf-po-rybach-i-owocach-morza/

Szkolne Koło Wędkarskie

Poprawiony: czwartek, 03 stycznia 2013 14:00
 
Jak ekologicznie spędzieć święta? PDF Drukuj Email
środa, 19 grudnia 2012 14:20

rŚwięta to nie tylko rodzinny czas, spędzany przy blasku choinkowych lampek, suto zastawionym stole i w gronie najbliższych. To także okres zwiększonej konsumpcji zarówno artykułów spożywczych, jak i wszelkich innych służących przygotowaniu świątecznej atmosfery. Wielu z nas biega po sklepach w poszukiwaniu prezentów, opakowuje je by wyglądały jak najładniej, prześciga się w pomysłach, podczas gdy inni kupują świąteczne dekoracje, które nieraz tracą już na atrakcyjności w kolejnym roku?

Co zrobić, by Twoje Święta były bardziej ekologiczne? Jest kilka bardzo prostych kroków:

KROK 1 ? Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy!

W okresie przedświątecznym nieraz kupujemy rzeczy, tj. ozdoby świąteczne, z których skorzystamy tylko raz, a później o nich zapominamy, czy wyrzucamy. Spróbuj kupić bardziej uniwersalne ozdoby lub ?przerobić? stare w taki sposób, by pozostały atrakcyjne na dłużej! Możesz też zrobić własne ozdoby, także sztuką recyklingową!

KROK 2 ? Proste jest piękne!

O ile wielu z nas kupuje praktyczne prezenty świąteczne, o tyle ich ładne opakowanie jest dla wielu z nas wyzwaniem. Nieraz prześcigamy się w finezyjnych, misternych konstrukcjach, z których powstaje później mnóstwo śmieci! Spróbujmy opakować prezenty w prosty, lecz ładny sposób, do czego możemy wykorzystać nawet zeszłoroczny papier!

KROK 3 ? Gotuj ile zjesz!

Święta to czas, w którym niczego na naszym stole nie powinno zabraknąć. To fakt, ale często nadmiar jedzenia, którego nie ?przejemy' w tym czasie psuje się i jest po prostu wyrzucany! Wyrzucanie jedzenia jest niezwykle nieekologicznym postępowaniem, gdyż na wyprodukowanie naszego pożywienia wykorzystujemy mnóstwo wody i energii oraz zanieczyszczamy nasze środowisko! Gotujmy tylko tyle jedzenia, ile my i nasza rodzina jesteśmy w stanie zjeść!                                                                                 

 

 Koło Ekologiczne ?EKOLOG?

Poprawiony: czwartek, 03 stycznia 2013 14:00
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 4