sobota, 23.02.2019

PIERWSZE NA OPOLSZCZYŹNIE GIMNAZJUM

z certyfikatem Szkoły Przedsiębiorczości
Sprawozdanie z debaty. PDF Drukuj Email
piątek, 30 kwietnia 2010 13:10

sesja

 

 Dnia 16 kwietnia w Publicznym Gimnazjum imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zdzieszowicach odbyła się debata na temat: ?Jakie działania szkolne i lokalne są warte zrealizowania przez samorząd uczniowski ? nasze pomysły i dobre praktyki??. Z tej okazji do naszej szkoły zawitały ważne osobistości:


- zastępca burmistrza gminy Zdzieszowice, pani Sybila Zimmermann
- dyrektor Biura Administracyjno - Ekonomicznego Oświaty, pani Joanna Paciorek
- radna Powiatu Krapkowickiego, wicedyrektorka naszego gimnazjum, pani Helga Bieniusa
- członek Zarządu Powiatu Krapkowickiego, wicedyrektor naszego gimnazjum, a zarazem opiekun Samorządu Uczniowskiego, pan Mariusz Pieszkała
- dziennikarka gazety Nowa Trybuna Opolska, pani Beata Szczerbaniewicz
- redaktor Radia Opole, pan Mariusz Majeran
a także byli działacze samorządu uczniowskiego:
- Wojciech Dąbrowski, premier w roku szkolnym 2005/2006 oraz 2006/2007
- Natalia Grzyb, marszałek w roku szkolnym 2005/2006
- Patryk Wilkus, minister sportu w roku szkolnym 2006/2007
- Krystian Pierzga, marszałek w roku szkolnym 2008/2009
- Katarzyna Maj, wicemarszałek w roku szkolnym 2008/2009

 

 


 Na początku naszego spotkania uczciliśmy minutą ciszy pamięć tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem. 10 kwietnia zginęła elita naszego narodu, która budowała i starała się zmieniać Polskę na lepsze. Chcąc oddać im należny hołd, we wtorek delegacja samorządu uczestniczyła we mszy świętej na Jasnej Górze. Swoje refleksje wpisaliśmy także do księgi kondolencyjnej.


 Warto zaznaczyć, że nasz samorząd różni się od innych. Szkolny Parlament ? Sejm i Senat - tworzą wybierani w wewnątrzklasowych wyborach przedstawiciele poszczególnych klas pierwszych i drugich, zwani posłami ? tworzą szkolny Sejm, a przedstawicie klas trzecich, zwani senatorami ? tworzą szkolny Senat. Rząd tworzy Premier ? uczeń wybrany na to stanowisko przez posłów i senatorów ? oraz wskazani przez niego Ministrowie i Wiceministrowie zatwierdzeni przez posłów i senatorów.


 Na początku debaty plenarnej przedstawiliśmy osiągnięcia samorządu uczniowskiego sprzed lat, które poparte były multimedialnymi prezentacjami. Najlepsze było, że o danych przedsięwzięciach opowiadały osoby, które same je organizowały! Mogliśmy usłyszeć relacje z takich imprez jak:
 


Dzieci dzieciom

Dochody tej akcji (1500 zł i znaczna ilość darów rzeczowych)  przeprowadzonej na przełomie 2005 i 2006 roku przeznaczone zostały dzieciom z ochronki w Krysowicach i uczniom szkoły w Mościskach na Ukrainie. Na potrzeby przedsięwzięcia stworzona została strona internetowa: www.dzieci-dzieciom.su.pl. Samorząd Uczniowski  współpracował także z klasą IC i jej wychowawcą, panią mgr Alicją Kałuża. Klasa IC w pierwszym dniu wiosny zorganizowała w szkole kiermasz wiosenny z loterią i wieloma innymi atrakcjami. Impreza była bardzo udana, podobała się uczniom i przyniosła wymierne korzyści finansowe (ok. 500 zł). Powyższą akcję SU zgłosił jako przedsięwzięcie w ogólnopolskim konkursie IDEA 2006 organizowanym przez Polsko Amerykańską Fundację Wolności i Młodzieżową Fundację Przedsiębiorczości. Na finale tego konkursu w maju w Warszawie SU naszego gimnazjum został wyróżniony i otrzymał DVD na potrzeby szkoły.


Liga Mistrzów

?W zdrowym ciele, zdrowy duch? ? to hasło przyświecało gimnazjalnym  sportowcom, którzy na czele z Ministrem Sportu, przeprowadzili na bardzo wysokim poziomie ?Ligę Mistrzów? w ramach akcji ?Rusz się człowieku?, której organizatorem było PZU. Każda klasa wybrała sobie klub piłkarski, który chciała reprezentować. Odbyło się losowanie grup, rozgrywki, a finał miał miejsce podczas pierwszego dnia wiosny. Obecnie impreza stała się naszą tradycją, odbywa się co roku i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów jak i nauczycieli. Dowodem na to są statuetki ?Gigant ? Wydarzenie roku? przyznawane przez redakcję naszej szkolnej gazetki.

 

Zdzieszowice Karaoke Show

Podczas tego lokalnego wydarzenia, publiczność mogła obejrzeć pokazy wokalne uczniów zdzieszowickich szkół, a nawet wylicytować jakiś drobiazg dla siebie lub kogoś bliskiego, bowiem odbyła się wtedy licytacja przedmiotów podarowanych od znanych osób. Było w czym wybierać: sukienki Izabelli Skrybant (Tercet Egzotyczny), koszulka Kazimierza Marcinkiewicza, DVD z występami Kabaretu Moralnego Niepokoju, płyta Reni Jusis z dedykacją, plakaty z podpisem Grzegorza Halamy i wiele, wiele innych rzeczy. Imprezę uświetniły takie osoby jak: Izabela Skrybant, Paulina Lenda. W sumie udało się zebrać 2800 zł  na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu. Akcja ta zdobyła II miejsce na ogólnopolskim konkursie IDEA 2008.


Dzieci Dzieciom 2

Charytatywna akcja, która miała na celu pomóc dzieciom na Białorusi. Uczniowie bardzo zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Charytatywna akcja pomocy dzieciom na Białorusi ? przelano 1000,00 złotych oraz dzieciom na Ukrainie ? przekazano znaczną ilość darów rzeczowych oraz 1600,00 złotych),  DD 2 była częścią  akcji ?Aktywni bez granic? zgłoszonej do Ogólnopolskiego Konkursu na Uczniowskie Przedsięwzięcie ? ?Idea 2009?, które spośród 583 zgłoszonych przedsięwzięć z całej Polski przeszło wraz z 66 innymi przedsięwzięciami do półfinału.


 Nasz samorząd za tak aktywną pracę w roku 2008 został nagrodzony dyplomem ?Pro Publico Bono, czyli aktywny samorząd uczniowski? przyznany przez Ministra Edukacji Narodowej Katarzynę Hall oraz Przewodniczącego Rady Dzieci i Młodzieży Mateusza Komorowskiego. Warto dodać, że jesteśmy w nielicznej grupie samorządów, które mogą pochwalić się takim osiągnięciem.


 Obecnie samorząd także nie próżnuje. W jego skład wchodzi 17 posłów, 7 senatorów, 23 ministrów, premier, wicepremier i marszałek.


 Jak na razie w tym roku szkolnym udało się na zorganizować poszczególne przedsięwzięcia:
 

Zbiórkę na rzecz akcji ?Góra grosza?

Była to X edycja tej akcji. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Postanowiliśmy pomóc i ogłosiliśmy w naszej szkole zbiórkę pieniędzy. Uzbieraliśmy 210,40zł.


Dyskoteka andrzejkowa

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i prośbom uczniów Samorząd Uczniowski organizuje dyskoteki. Za muzykę odpowiadają doświadczeni DJ?eje. Za wstęp pobieramy drobne opłaty, które później są rozsądnie wykorzystywane. Udało się nam zgromadzić 130zł.
 

Konkurs fotograficzny

Z codziennych obserwacji zauważyliśmy, że coraz to większe grono osób pasjonuje się fotografią. Aby wyjść naprzeciw ich pasjom postanowiliśmy stworzyć możliwość zaprezentowania ich wspaniałych prac. Tak zrodził się pomysł tworzenia konkursu fotograficznego. Co miesiąc uczestnicy robią zdjęcie na podany temat. Fotografie co miesiąc są oceniane i wywieszane na tablicy samorządu, aby inni uczniowie mogli zobaczyć jak uzdolnionych znajomych mają. Mamy nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu uczestnicy będą mogli rozwijać swoją pasję i wyrażać siebie i swój punkt widzenia świata właśnie poprzez zdjęcia.
 

Mistrzostwa Świata

Jest to kontynuacja Ligi Mistrzów. Wszyscy dobrze wiedzą, że prawdziwe Mistrzostwa odbywają się raz na cztery lata, a ponieważ przypadają one na obecny rok, odgórnie i zawitały one do gimnazjum. Zasady uczestnictwa były takie same, każda klasa wybierała sobie państwo, które chciała reprezentować. Ich zadaniem było dostarczyć hymn danej narodowości. Podczas finałowych rozgrywek wybrano Najlepszy Klub Kibica, który otrzymał nagrodę za swój wierny doping. Ministerstwo Sportu w składzie: Martyna Klama, Paweł Sendecki i Oskar Zając spisali się znakomicie. Jak co roku towarzyszyły nam wielkie emocje.
 

Sondaże

Bardzo dużo mówi się o tym, że ?dzieci głosu nie mają?. Chcieliśmy zaprzeczyć temu stwierdzeniu i wprowadzić w naszej szkole, tzw. barometr opinii publicznej. Co miesiąc uczniowie odpowiadają na jedno pytanie twierdząco lub przecząco. Na podstawie wyników sporządzany jest wykres oraz artykuł. W ten sposób możemy poznać poglądy innych ludzi.  Zajmuje się tym Minister ds. Statycznych.


Strona internetowa samorządu

Najszybszym środkiem przekazu informacji w XXI jest Internet. W ten sposób uczniowie na bieżąco są informowani o poczynaniach Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Swoje opinie czy pomysły mogą kierować także na naszego maila. W końcu to cała społeczność uczniowska tworzy samorząd, a nie tylko poszczególni przedstawiciele, dlatego interesuje nas zdanie innych.
 

Zbiórka na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu na Haiti

Informacje o tragicznym zdarzeniu na Haiti wstrząsnęła każdym. Widząc ogrom zniszczeń i cierpienia ludzkiego postanowiliśmy działać, bo ?życie nie tylko po to jest by brać?. Zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych w tym trzęsieniu. Uzbieraną sumę 190 zł przekazaliśmy na konto Czerwonego Krzyża.


Konkurs wiedzy motoryzacyjnej ? ?MoTo?

W naszej szkole jest wiele osób, którzy interesują się ?końmi mechanicznymi?. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż zapisało się do niego pięćdziesiąt cztery osoby. Test składał się z dwudziestu sześciu pytań, które miały treść otwartą i zamkniętą. W komisji zasiedli: wicedyrektor mgr Mariusz Pieszkała, mgr Ryszard Sławicki oraz pomysłodawca konkursu, członek Samorządu Uczniowskiego - Oskar Zając.


 Planujemy także przeprowadzić takie akcje jak:


Dzień Pomocy Nałogowcom
Dzień, w którym przedstawimy sposoby walki z nałogami, takimi jak: palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Demonstrując doświadczenie uświadomimy uczniów jak palenie szkodzi naszym płucom. Poruszymy także problem anoreksji i bulimii, który coraz częściej występuje wśród młodzieży. Zaproponujemy jak dobrze się odżywiać.


Zbiórka rzeczy dla podopiecznych Domu Dziecka

Chcemy chociaż w małym stopniu pomóc wychowankom z Domu Dziecka. Mamy zamiar zorganizować zbiórkę słodyczy oraz artykułów szkolnych, aby sprawić, że na ich twarzach pojawi się uśmiech, który dla nas byłby największą nagrodą.


Mam Talent! ? Zdzieszowice 2010

Finał tej akcji zaplanowany jest na maj 2010 roku. Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej uzdolnionej młodzieży w Zdzieszowicach, a zarazem pomoc w spełnieniu marzenia chorego Mateuszka, podopiecznego Fundacji ?Mam marzenie? (oddział w Opolu). Do tej imprezy zaangażowaliśmy szkoły ze Zdzieszowic. Każda placówka wybrała sobie trzech reprezentantów, którzy podczas Gali Finałowej wystąpią przed szeroką publicznością. Czekają nas wielkie emocje!

_________________________________________________________________________


 Jak już wcześniej wspomnieliśmy, lubimy słuchać opinii innych i wyciągać z tego wnioski. Postanowiliśmy zapytać uczniów spoza władz samorządu, co sądzą o naszych działaniach, jakie mają propozycje czy zastrzeżenia. Oto parę wypowiedzi:


Czy macie jakieś propozycje odnośnie działalności samorządu?
Dawid: Ja jestem za tym, aby zorganizować turniej siatkówki na podobieństwo Ligi Mistrzów. W ten sposób uczniowie będą mogli wykazać się  i sprawdzić w innej dyscyplinie. Podobała mi się jednak bardzo organizacja tegorocznych Mistrzostw Świata.
Martyna: Tak, dokładnie. To dobry pomysł. Nie powinno się tylko propagować piłki nożnej, ale także inne dyscypliny sportowe. W siatkówkę gra wiele osób, nie tylko chłopcy. Dziewczyny też mają szansę pograć.


Co sądzicie o akcji ?Mam talent! ? Zdzieszowice 2010??
Sandra: Sama biorę udział w tym konkursie. Uważam, że umożliwia ludziom zaprezentowanie swoich talentów i pasji, pokazania się szerszej publiczności. Uważam, że pomysł, aby zorganizować taką akcję jest świetny.


Co sądzicie o pracy samorządu?

Natalia: Fajne jest to, że większość Waszych akcji jest charytatywna, dochody, które uzyskujecie,  przekazujecie innym potrzebującym osobom.


 Korzystając z okazji, że do naszej szkoły przybyły ważne osobistości, postanowiliśmy zadać im parę pytań. Oto kilka z nich (nie wszystkie!) oraz odpowiedzi:


Pytania do pani Sybili Zimmermann:
Jak wyglądała samorządność uczniowska za Pani szkolnych lat?
Gdy chodziłam do szkoły, nie było tak rozbudowanego Samorządu Uczniowskiego. Rola przewodniczącego klasy ograniczała się do pozbierania zeszytów przedmiotowych. Nie organizowaliśmy żadnych wielkich akcji, nikt jakoś o tym nie pomyślał. W porównaniu z obecnym, waszym samorządem jest to bardzo wielki postęp.


Jak wychować przyszłego potencjalnego burmistrza? Czy młody człowiek może zostać burmistrzem?
Wiek nie gra tutaj żadnej roli, jeżeli osoba jest rzeczowa i ma dobre pomysły na rozwój gminy. Bycie burmistrzem to niezwykle wymagająca funkcja. Osoba na takim stanowisku powinna być zorganizowana, odpowiedzialna i przede wszystkim mieć wizję gminy, którą prowadzi.


Do dyskusji włączyła się pani Helga Bieniusa, wicedyrektorka Publicznego Gimnazjum, która powiedziała bardzo cenne słowa:
Burmistrzem nie jest się tylko w godzinach pracy, ale przez cały czas, można rzec dwadzieścia cztery godziny na dobę. Ponadto osoba, która pełni taką funkcję powinna umieć słuchać. Nawet gdyby ktoś zaczepił go na ulicy powinien wysłuchać, w końcu taka jego rola.


Pytanie do pani Helgi Bieniusy:
Jak prowadzić rozmowy z dyrektorem szkoły, aby łatwiej przekonywać go do słuszności naszych pomysłów, możliwości ich realizacji, sponsoringu?
Po pierwsze należy poprosić i przekonać o słuszności przedstawianej propozycji. Aby dyrektor się zgodził, musi uznać, że warto coś takiego przeprowadzić. Drugą sprawą, niesamowicie ważną jest podziękowanie. Jeżeli młodzież wyraża wdzięczność za udzieloną im pomoc, szkolne władze chętniej udzielają Wam pozwolenia na zorganizowanie danego przedsięwzięcia. Bardzo zniechęcająca dla dyrektora może być sytuacja, w której młodzi go nie szanują jego poprzez zachowania typu ?to nam się należy?!


Pytania do pana Mariusza Pieszkały:
Czy zezwoliłby Pan na wycieczkę zagraniczną Samorządu Uczniowskiego w celu wymiany doświadczeń z innym samorządem? Jaki kraj pan proponuje?
Oczywiście, że zgodziłbym się na taką wycieczkę, bo to może pomóc wam w rozwijaniu waszej działalności ? ? Podróże kształcą!? Tak właśnie myślę, że warto byłoby poznać samorządność naszych wschodnich sąsiadów. Dzisiaj często jeździ się na zachód, jest on dla nas już trochę znany, więc wyprawa w przeciwnym kierunku mogłaby być ciekawym doświadczeniem.

 
Wywiązała się tu dyskusja na temat propozycji kraju, z którym teoretycznie mogliśmy wziąć udział w wymianie. Każdy miał swój typ.


 Wsłuchując się w słowa naszych gości, mogliśmy usłyszeć pochwały, a także propozycje dotyczące naszej pracy. Są to dobre rady, które warto zapamiętać. Uważamy, że takie spotkania to świetny sposób, aby poznać opinie innych. Liczymy, że teraz szersze grono uczniowskie dowie się, co robi Samorząd Uczniowski.


 Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję przeprowadzić taką debatę. Było to dla nas miłe doświadczenie, wynieśliśmy z tego dużo wniosków i już mamy pomysły na nowe przedsięwzięcia, które będziemy chcieli zrealizować.

 

100_7669

 

100_7699

 

100_7700

 

100_7702

 

 

http://edutuba.pl/strona.php?p=16&cbd_dokument_id=1955   

 

Poprawiony: piątek, 07 maja 2010 11:23